location/místoPrague     year/rok – 2018     size/velikost – 75 m²    realization/realizace – Profil nábytek a.s.   photo/fotoNikola Tláskalová


Proces návrhu bytu 2+1 o velikosti 75m² byl nezvyklý svým vývojem. Nejprve jsme řešily jednotlivé nábytkové prvky - úložné prostory do ložnice a dětského pokoje a kuchyňskou linku. Postupně jsme se dostaly i k celkovému řešení vstupní haly, koupelny, dětského pokoje i obývacích prostor a na závěr jsme navrhly a vyrobily i originální závěsné lampy do ložnice. 
Vstupní hala je řešena velmi puristicky a nechává vyniknout jedinečnost původního půdorysného řešení bytu. Vstupní chodba s výrazným obloukovým oknem, které propouští světlo ze společného schodiště domu, ústí v centrální prostor, jenž je rozcestníkem do jednotlivých pokojů a na malý balkón. 
Ložnice orientovaná na západ je vybavena vestavěnou skříní po celé délce a výšce stěny. Pravidelný rastr uzavřených skříní je přerušen středovou knihovnou s částečně otevřenými policemi. Nejedná se jen o estetický prvek, ale vychází z limitů místnosti. Prostor mezi skříní a postelí nebyl dostačující pro otevíráni dveří a průchod. Pro zachování kompaktnosti vestavby se proto muselo najít jiné řešení. Policová knihovna s posuvnými dveřmi byla výsledkem ergonomického uvažování. 
Nejdůležitější prostor, kde se rodina setkává, je orientovaný na západ a propojuje se v něm kuchyňský kout, jídelna a obývací pokoj. Rohová bílá kuchyň je opět velmi puristická, ale nanejvýš funkční. Skromně nechává v prostoru vyniknout důležitějším atributům jako je například repasovaný jídelní stůl, nebo odpočinkový kout se sedačkou a konferenčními stolky. 
Jasanové parkety, které jsou v ostatních pokojích původní, byly nově položeny i do dětského pokoje orientovaného východ, aby společně s vestavěnou skříní vizuálně sjednotily všechny místnosti. I dětský pokoj pro předškoláka je navržen na míru a nábytek z překližky pouze jemným dekorováním odlišen oproti ostatnímu nábytku v bytě. Majitelé si přáli zachovat i zde střídmost a nechat tak prostor pro kreativitu dítěte. 
Koupelna je výsledkem pragmatického uvažování o maximálním využití velmi malého prostoru bez oken s komplikovaným půdorysem, kam musela být kromě sprchového a mycího koutu vměstnána i pračkou se sušičkou a úložným prostorem pro čistící prostředky. Obklad i dlažba je proto ve světlých odstínech a horní dveře nábytkové skříňové sestavy jsou zrcadlové, aby opticky zvětšovaly prostor. 
Úspěšné dokončení projektu do posledního detailu se podařilo i díky vstřícnosti a komunikaci s majitelkou bytu, která nám nechala maximální svobodu a zároveň svými intervencemi dokázala udržet navrženou stylovou linii.