location/místoPrague     year/rok – 2021     size/velikost60 m²    realization/realizace – Profil nábytek a.s.   photo/fotoNikola TláskalováČinžovní byt začínal být pro mladou čtyřčlennou rodinu stísněný a přemýšleli, jak prostorovou krizi vyřešit. K bytu mají majitelé silné osobní pouto spjaté se vzpomínkami na maminčin nedělní štrůdl u kachlových kamen, ve kterých se ve sváteční dny zatápělo. Potřebovali někam uložit knihy, jejichž sbírka se neustále, vzhledem k profesi majitele rozrůstá, a zároveň ukrýt věci pro běžnou potřebu.    
Výměnu bytu za jiný majitelé vyloučili. V návrhu byly proto maximálně zohledněny nové potřeby a hledala se cesta, jak prostor efektivně využít. Pomocí vestavěného nábytku přibylo spoustu uzavřeného úložného prostoru. Ložnice byla pojata jako minimální prostor k přespání, kde nepřijde nazmar ani centimetr. Podobný racionální přístup byl aplikován do vstupní chodby, kde bylo využito každé volné místo. 
Mimo vestavěných skříní, kde se nachází šatní prostor, technické zázemí či botník, je zde perforovaná stěna s věšáky, které lze různě přemisťovat a využívat je nejen pro věšení kabátů, ale třeba i jízdních kol. Speciálním prvkem jsou schůdky na kolečkách, díky kterým se lze pohodlně dostat do vyšších míst úložných prostor. Při zaparkované pozici je lze využít i jako otevřený botník či k přisednutí. 
Ze vstupní chodby se prvními dveřmi vchází do největšího pokoje, který byl logicky vybrán pro dětský pokoj. Zde bylo cílem zachovat prozatím jeho vzdušnost. Veškeré úložné prostory jsou přilepeny ke zdi. Zbytek prostoru zatím není finálně řešen. Vybavení bude následovat jako druhá fáze až bude dorůstajícími dětmi plně využívám. Již nyní ovšem slouží jako jedna z ložnic a herna pro děti.
Nejdůležitější prostor, kde se rodina setkává je obývací prostor propojený s kuchyňským koutem. Zde byl kladen důraz na lepší propojení kuchyně se zbytkem prostoru. Pracovní linka byla vytažena až ke dveřím. Boční stěna vestavné lednice byla nastavena policovým regálem na knihy, které zároveň vytváří příjemný dojem při vstupu do tohoto prostoru. Na druhé straně pak paralelně začíná velká knihovna, která se rozprostírá po celé stěně. V ní jsou zasazeny původní kachlová kamna a jídelní stůl. 
Materiálové a barevné provedení je prosté a jednotné v celém bytě - kombinuje se světle zelenošedý odstín s bílou v kombinaci s přírodním dřevem (dubem) a překližkou. Barevné akcenty dotváří detaily - červené spáry v kuchyňských obkladech či původní žluté křesílko u jídelního stolu.  
Kuchyň je prosvětlena světlíkem z ložnice. Horní skříňky jsou z části uzavřené, částečně řešeny jako otevřené dřevěné police s transparentním posuvným sklem. 
Obývacímu prostoru dominují opět knihy a květiny.  
Ložnice je malá, ale maximálně funkční. Právě zde bylo opět soustředěno více úložného prostoru. Ani zde však nemohla zůstat opomenuta malá knihovna.